Közérthetően a PSA laborértékről
Mi az a PSA vizsgálat?
A PSA (prosztata specifikus antigén) egy enzimfehérje, melyet a prosztatamirigy hámsejtjei termelnek.
Mi a PSA vizsgálat célja?
A prosztatarák a férfiak körében a második leggyakrabban diagnosztizált rosszindulatú daganat. A betegség korai stádiumban felismerve gyógyítható, azonban ekkor még általában tünetszegény, sokszor egyáltalán nem okoz panaszokat. A szűrővizsgálatok fontosságát emiatt nem lehet eléggé hangsúlyozni, mely során az Ön kezelőorvosa prosztata specifikus antigén (PSA) meghatározását, valamint rektális digitális vizsgálatot (RDV) fog végezni.
Mikor ajánlott szűrésen részt venni?
50 éves kortól javasolt évente felkeresni az urológust, ha a családi anamnézis negatív. 45 éves korban ajánlott az első vizsgálat, amennyiben a családban a felmenők között prosztatarákos megbetegedés előfordult.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
Az urológiai vizsgálat során vérvétel segítségével történik a PSA meghatározása, melyet részletes fizikális- és ultrahang vizsgálat követ. A PSA laboratóriumi kiértékelése 2-3 napot vesz igénybe.
A PSA „normál” értékei
A köztudatban a 4 ng/ml-es érték terjedt el, melyre sokszor helytelenül a PSA normál értékének felső határaként hivatkoznak. Sajnos normál értékről a PSA tekintetében nem beszélhetünk, igen alacsony értékek mellett is kialakulhat prosztata daganat, míg emelkedett PSA hátterében sokszor jóindulatú eltérés (prosztata megnagyobbodás, prosztata gyulladás) vagy külső behatás (biciklizés, lovaglás, húgycső katéter) állhat. A PSA vizsgálat emiatt önmagában nem elégséges a prosztatarák szűrésére, értéke a prosztata tapintási leletével együtt értelmezhető. Viszonyítási pontot jelent az úgynevezett kor-specifikus PSA értékek ismerete, mely az életkor előrehaladtával természetes folyamatként bekövetkező, lassan emelkedő PSA szinteket veszi figyelembe.
- 40-50 éves kor között 0-2.5 ng/ml
- 50-60 éves kor között 0-3.5 ng/ml
- 60-70 éves kor között 0-4.5 ng/ml
- 70 éves kor fölött akár 6 ng/ml-es értékig megfelelő kor-specifikus értékekről beszélhetünk.
Az eredmények kiértékelése
Az urológiai szűrővizsgálat során a prosztata méretét ultrahang vizsgálat segítségével meghatározzuk, a PSA értékét a prosztata becsült térfogatával elosztjuk.
- Amennyiben a prosztata tapintási lelete negatív, kis fokban emelkedett PSA, nagyméretű prosztata (alacsony denzitás) inkább jóindulatú megnagyobbodás mellett szól
- Míg jelentősen emelkedett PSA és kisméretű prosztata (magas denzitás) esetén mindenképpen további vizsgálatok szükségesek prosztatarák kizárása céljából.
- A PSA értékétől függetlenül kismedencei MRI vizsgálat, majd az eredmény ismeretében prosztata biopszia a következő lépés, ha a tapintási lelet alapján prosztatarák gyanúja felmerül.
- Amennyiben a PSA a megadott tartományt meghaladja, 1-2 hónap múlva a vérvétel ismétlése szükséges ugyanabban a laboratóriumban.
- Kifejezetten emelkedett érték (10 ng/ml felett) a PSA denzitás függvényében MRI vizsgálat, szövettani mintavétel javasolt.
Fontos tudni!
Fontos tudni, hogy alacsony PSA mellett is lehet sajnos daganat, és fordítva, nagyon magas PSA is lehet BPH, prostatitis miatt a PSA értéke, ezért önmagában nem kizáró értékű a vizsgálat. Minimum 2, de inkább 3 vérvétel után lehet azt mondani, hogy valakinek emelkedett tartományban van a PSA értéke. Ezért javasoljuk a 40 év feletti férfiaknak, hogy szűrésként ne csak PSA vizsgálatot végezzenek, hanem mindenképp konzultáljanak urológus szakorvossal.