A daganatok – Hogyan lehet megelőzni?

A daganatok (tumoros megbetegedések)

Mindennapjainkban, a XXI. században, sajnos egyre gyakrabban találkozunk ezzel a szóval: daganat. Az elnevezés mögött rejlő valóság az, hogy a daganatok, más néven tumoros megbetegedések, komoly kihívást jelentenek az egészségügy, az érintett páciensek és hozzátartozóik számára is.

A daganatok kapcsán gyakoriság és statisztikák

A daganatok egyes típusai – beleértve a mell-, tüdő-, és prosztatarákot – világszerte rendkívül gyakoriak lettek. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) adatai szerint évente világszerte több mint 18 millió új rákos esetet diagnosztizálnak. A leggyakoribb típusok közé tartozik a tüdőrák, mellrák, vastagbélrák és a prosztatarák. Magyarországi statisztikák szerint hazánkban is hasonló a helyzet, ahol a rákos megbetegedések száma évente emelkedik, körülbelül 35 ezer új esettel. Az itteni statisztikák alapján a leggyakoribb ráktípusok között szerepel a tüdőrák, a mellrák, és a vastagbélrák.

 

Leggyakoribb daganatok

Férfiaknál

  • Proszatat daganat – A prosztatarák a férfiak körében a leggyakoribb ráktípusok közé tartozik. Rendszeres urológia szűrővizsgálatok (urológiai fizikális vizsgálat, ultarhangvizsgálat, laborvizsgálat) és tudatos egészséges életmód segíthetnek a kockázat csökkentésében.
  • Tüdő daganat – A dohányzás jelentős szerepet játszik a tüdőrák kialakulásában, ezért a dohányzás elkerülése kulcsfontosságú a megelőzésben, valamint éves mellkas röntgen vizsgálat vagy low-dose CT elvégzése javasolt  a pulmonológiai szakvizsgálat mellett.
  • Vastagbél daganat – A megfelelő táplálkozás és a rendszeres szűrővizsgálatok (laborvizsgálat, székletvizsgálat, gasztroenterológiai kivizsgálás, életmódterápia) segíthetnek csökkenteni a vastagbélrák kockázatát.

Nőknél

  • Mell daganat – A mellrák a nők körében a leggyakoribb ráktípus. Önvizsgálatok és rendszeres mammográfiák, emlő ultrahangvizsgálatok fontosak a korai felismerés és kezelés szempontjából.
  • Tüdő daganat– A tüdőrák nők esetében is komoly veszély, különösen dohányosok esetében. A dohányzás elkerülése és a tudatos életmód segíthet a megelőzésben, valamint éves mellkas röntgen vizsgálat vagy low-dose CT elvégzése javasolt  a pulmonológiai szakvizsgálat mellett.
  • Vastagbél daganat – Az egészséges táplálkozás és a szűrővizsgálatok (laborvizsgálat, székletvizsgálat, gasztroenterológiai kivizsgálás, életmódterápia) nők esetében is fontosak a vastagbélrák elleni küzdelemben.
  • Méhnyakrák – Hazánkban a 15-44 éves nők körében a 2. leggyakoribb daganat típus. A rendszeres nőgyógyászati vizgsálat citológia mintavétellel és nőgyógyászati ultrahangvizsgálattal fontos szerepet tölt be a megelőzésben.

Az egészségügyi szakemberek és az egész társadalom összefogása elengedhetetlen a daganatok elleni küzdelemben, melyben minden egyes lépés számít az egészséges jövőnk érdekében.

Daganat egyéni kockázatbecslése, szűrési program összeállítása

Abban az esetben, ha egyéni kockázatbecslést szeretne vagy nem tudja milyen irányba induljon a szűrővizsgálatok világában, állunk rendelkezésre a +36309232829-es központi telefonszámon vagy az info@abmedical.hu e-mail címen, vagy töltse ki érdeklődési űrlapunkat itt (kevesebb mint 1 perc).

Leave a reply