Magas vérnyomás
A magas vérnyomás a csendes gyilkos. Mitől alakulhat ki, hoygan diagnosztizáljuk, hogy kezeljük a magas vérnyomás betegséget?
A diabetológia cukorbetegséggel és a cukorbetegséget megelőző állapotokkal (pl.:inzulin rezisztencia) foglalkozó szakterület. Manapság a cukorbetegség a leggyakoribb anyagcsere betegség a fejlett országokban, így sajnos hazánkban is.
A diabétesz, azaz cukorbetegség lényege, hogy a hasnyálmirigy inzulintermelése károsodik, vagy a szervezetben nem megfelelően hasznosul az inzulin. A két leggyakrabban előforduló típusa az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség, utóbbi több mint 90%-ban fordul elő, és gyakran akkor fedezik fel, amikor a hasnyálmirigy már 50%-ban nem működik.
A 2-es típusú diabétesz kockázati tényezői közé tartozik:
A diabétesz korunk egyik legelterjedtebb népbetegsége, amely a magyar lakosság körülbelül 8%-át érinti. Magyarországon minden 12 ember közül egy cukorbeteg, vagy kóros cukor-anyagcserével rendelkezik. Jelenleg körülbelül 600.000 cukorbeteget tartanak nyilván Magyarországon, és ez a szám évente 5-10%-kal növekszik. Az időskorúak körében a diabétesz előfordulása 13%. 2007-ben világszerte 246 millió diabéteszes beteg volt nyilvántartva, és 2025-re 380 millió beteg várható.
A diabétesz minél korábbi felfedezése és megfelelő kezelése nagyon fontos a szövődmények elkerülése miatt, különösen családi halmozódás esetén. Elengedhetetlen a betegség gondozása során:
A diabetológus szakorvos szerepe kulcsfontosságú a diabétesz diagnózisának időbeni megállapításában és a megfelelő terápia megkezdésében. A diabetológus felírhat olyan gyógyszereket, amelyek nem növelik a testsúlyt, és nem merítik ki a még működő hasnyálmirigyet, valamint nem okoznak hypoglycaemiát. Az inzulin, tű, vércukormérő, tesztcsík felírása, a háziorvos számára javaslat megadása, a rendszeres diabetológiai kontroll és a diabéteszes beteg lejárt jogosítványának meghosszabbításáról való nyilatkozás szintén a diabetológus munkakörébe tartozik.
A három havi cukorátlag (HgbA1c) segítségével jól monitorozható a szénhidrát anyagcsere alakulása. A HgbA1c 1%-os emelkedése 20%-kal növeli a szívérrendszeri szövődmények, mint a szívinfarktus, érszűkület, és stroke gyakoriságát. A többi szövődmény is jelentős következményekkel járhat. Nem megfelelő szénhidrát anyagcsere esetén előfordulhat veseérintettség (nephropathia), amely végül dialízist igényel, szemérintettség (retinopathia), amely vaksághoz vezethet, valamint perifériás idegérintettség (neuropathia), amely alsó végtagok zsibbadásával, nehezen gyógyuló talpi fekélyekkel és végtagvesztéssel járhat.
A magas vérnyomás a csendes gyilkos. Mitől alakulhat ki, hoygan diagnosztizáljuk, hogy kezeljük a magas vérnyomás betegséget?
Infúzió? Mit jelent az infuzió kezelés és kinek javasolt? Hogyan zajlik és milyen hatással bír? Cikkünkben összefoglaltuk.
A cukorbetegség tünetei alapján a cukorbetegség felismerését, a betegek gondozását, a szövődmények felismerését vállaljuk.
Az inzulin rezisztencia tünetei mögött rejlő eltérések. Mi az inzulin rezisztencia tünete, hogyan kezelhető holisztikus orvosi szemlélettel?