Eszméletvesztéssel járó rosszullétek okai

Eszméletvesztéssel járó rosszullétet

Gyermekneurológusként úgy gondolom, hogy fontos az epilepsziával kapcsolatos fogalmak között különbséget tenni, ugyanis laikusok között, sőt az orvostanhallgatók körében is sokszor észlelem a fogalmak keverését és az ebből adódó félreértések kialakulását. Példaként vegyünk egy eszméletvesztéssel járó rosszullétet.

Nagyon fontosak az eszméletvesztéssel járó rosszullétnek a körülményei, az anamnézis, ami tekintettel az eszméletvesztésre általában heteroanamnézis (szemtanúk elmondása).

Azt kell megítélnie a szakorvosnak, hogy epilepsziás görcsről van-e egyáltalán szó vagy esetleg más, paroxysmusokban (rohamokban) jelentkező nem epilepsziás kórképről:

  • tinédzsereknél collapsus (ájulásos rosszullét – inkább idősebb gyermekekben, serdülőkben fordul elő, az agyi keringés hirtelen csökkenése miatt hirtelen bekövetkező eszmélet-, és tónusvesztés, az ájulás előtt közvetlenül figyelmeztető jelek lehetnek, ilyenek a szédülés, hányinger, melegségérzet, izzadás, látászavar, sápadtság, gyengeség)
  • kisdedeknél affektív apnoe (érzelmi állapot kiváltotta légzéskimaradás – általában valamilyen frusztrációs helyzetben, pl. elesik, megüti magát sírni kezd, szívverés felgyorsul, majd hangja elakad, nem vesz levegőt, bőre, nyálkahártyái elkékülnek, a gyermek elernyed, elveszíti az eszméletét).

Eszméletvesztéssel járó rosszullétekről

Miben segítenek az otthon készített videók?

A home videók, melyeket a szülők a mai modern mobiltelefonokkal készítenek az epizódról, segítenek megismerni a rosszulét körülményeit, így olyan„mintha mi szakorvosok ott lennénk”. Ezen videók azért is fontosak, mert egy elküldött videó alapján sokszor már megmondhatjuk a szülőknek, hogy az említett rosszullét miatt meg kell-e vagy nem szükséges megjelenniük a Neurológiai Osztályon vizsgálaton, EEG vizsgálaton, ugyanis a videó alapján nagy biztonsággal kizárható az epilepsziás eredet.

 

Epilepsziás görcs esetén

Amennyiben ténylegesen egy lezajlott epilepsziás görcsről van szó, azt kell eldöntenünk, hogy van-e kiváltó ok. Ha van kiváltó ok, akut szimptómás rohamról beszélünk. Egyszeri epilepsziás rohamot akár 5%-unk elszenved élete során, gyermekkorban is viszonylag gyakoriak. Számos ok miatt létrejöhet akut szimptómás roham:

  • lázgörcs (leggyakoribb)
  • központi idegrendszeri fertőzés
  • agyhártyagyulladás
  • agyvelőgyulladás
  • koponyatrauma
  • agyi térfoglaló folyamatok
  • agyvérzés
  • metabolikus zavarok (pl. alacsony nátrium szint gyomor-, és bélrendszeri fertőzés kapcsán, alacsony vércukorszint)
  • intoxikációk

A kiváltó ok eldöntése szempontjából az anamnézis felvétele szintén hangsúlyos szerepet játszik. Azért fontos elkülönítenünk az akut szimptómás rohamokat a nem provokált rohamoktól, mert epilepszia betegségről akkor beszélünk ha:
1. Legalább 2 nem provokált epilepsziás görcs jelentkezik 24 órán túl vagy
2. Egy nem provokált görcs és legalább 60% valószínűsége egy további görcsnek a következő 10 évben

Mi alapján mondhatjuk, hogy nagy a valószínűsége az epilepsziás roham ismétlődésének?

Néhány vizsgálat elvégzésével felállítható egy meghatározott epilepszia szindróma diagnózisa:

  • az EEG vizsgálattal egy elektromosan kifejezetten aktív kép regisztrálódik
  • koponya MR vizsgálat során egy epileptogén szürkeállományi fejlődési rendellenesség ábrázolódik
  • egy nem provokált görcs esetén

Mit jelent az epilepszia szindróma fogalma?

Az egyes epilepsziás eseteket speciális jegyek alapján szindrómákba sorolják:

  • a beteg életkora az epilepszia kitörésekor
  • a rohamok típusa
  • az EEG vizsgálat

A szindróma meghatározása segíti az okok és a kezelés felállítását. Tévhitek eloszlatása végett Vegyünk egy egyszerű példát az epilepszia szindróma kapcsán:

  • 8 éves kislányt mentő szállít a kórházba az alábbi rosszullét miatt: Éjszakai alvásban kb. 2 percig tartó, az arcon, a száj körül rángásokat, valamint beszédzavart észleltek a szülők. EEG vizsgálat során a benignus centrotemporalis epilepsziára jellegzetes EEG eltérések igazolódtak. Elmondható, hogy mind a 3 pont teljesült, jellegzetes az életkor, az epilepszia szindrómára jellemző roham típusa, illetve az EEG is. Az epilepszia betegség definíciójának pontjaiból láthatjuk, hogy ez nem egy EEG, vagy egy MR diagnózis, mint azt sokszor hallani a rendelőkben, hogy a gyermek görcsölt, azonban az elkészült koponya MR vizsgálaton nem igazolódott kóros eltérés, így akkor már nem is értik a szülők miért is epilepsziás a gyermek.

 

Leave a reply