Epilepszia roham fajtái és kezelése (Pszichés és egyéb tünetek)
Mit jelent az epilepszia?
Az epilepszia egy krónikus idegrendszeri kórkép, amely az agy átmeneti, ám ismétlődő elektromos zavarait okozza, amelyek görcsrohamok formájában jelentkeznek. A rohamok a központi idegrendszer meghatározott sejtcsoportjainak abnormális szinkron működészavarából erednek, hirtelen és időszakosan, túlzott elektromos aktivitásával járnak és különböző tüneteket okozhatnak.
Mi okozhatja az epilepszia rohamot?
Az epilepszia okai gyakran ismeretlenek, de feltételezhező okok lehetnek:
- Genetikai eredet (pl.:SCN1A gén mutációja Dravet-szindrómát eredményezhet)
- Fejsérülések
- Agyi fertőzések
- Agyvérzés
- Agytumorok
- Születési sérülések (pl:az agyban kialakuló oxigénhiány vagy egyéb születési komplikációk)
- Degeneratív betegségek (pl.: Alzheimer-kór)
- Metabolikus zavarok (pl.:hypoglycemia, hyperglycemia)
- Alkohol- és drogmegvonás
- Toxikus anyagok (pl.:ólom, szén-monoxid)
- Idiopathiás okok, hol az epilepszia okai nem egyértelműek vagy ismeretlenek. Az epilepszia ezen formája esetében nincs nyilvánvaló szerkezeti vagy metabolikus elváltozás az agyban, amely az epilepsziás rohamokat magyarázná
Az epilepszia roham típusai
Az epilepszia roham típusának beazonosításához nélkülözhetetlen, hogy az orvoshoz olyan személy kísérje el a beteget, aki látta a beteg rohamát.
- Az absence roham – régebben a „petit mal”
Rövid, pár másodperces roham csak elrévedésből, „bambulásból”, a végzett mozgás megrekedéséből és pillanatnyi távollétből, a környezettel való kapcsolat pillanatnyi megszakadásából áll. Beszűkül a kapcsolat a környezettel, nem szakad meg teljesen a kapcsolat a külvilággal; ez leginkább pár másodperces kihagyás. Erre az időszakra nem emlékszik vissza beteg. Az absence roham során jelentkezhetnek ritmusos rángások (szemhéjakban, a vállban vagy ritkábban a végtagokban, egy másodperc alatt három).
- Az epilepsziás nagyroham – „grand mal”
A legismertebb formája az epilepszia kiváltotta rohamoknak, amit generalizált tónusos-klónusos rohamnak nevez az orvosi szaknyelv. Ilyenkor az egész agy érintett a rendellenes működésben; az agyban lejátszódó események kihatnak az egész izomzatra, a légzésre, a szívműködésre és más életfontosságú funkciókra is. Az izmok görcse először folyamatos, ez légzészavart, a végtagok és a törzs megfeszülését hozza létre (tónusos szakasz) ilyenkor az illető elharaphatja a nyelvét, vagy bevizelés, beszékelés is lehetséges az izomgörcs miatt, – majd a folyamatos megfeszülés helyett ismétlődő rángások jelentkeznek (klónusos szakasz). A légzés átmenetileg leáll, az arc elkékül, a szájban pangó nyál habossá válik. A nagyroham kimeríti a szervezetet; a tudat működése csak lassan, fokozatosan tér vissza, sokszor a motoros tünetek elmúltával nagy fokú zavartság, nyugtalanság jelentkezhet. Az érintett nem emlékszik rá, hogy mi történt.
- A komplex parciális roham
Ezek a rohamok rövidek, általában fél percen belül lezajlanak; a legtöbbször a halántéklebenyből indulnak, de eredhetnek homloklebenyi epilepsziás gócból is. Felnőtt korban ez a leggyakoribb rohamfajta. Sokszor valamilyen aura vezeti fel a rohamot (pl. rossz szag, ismeretlenség érzése stb.); maga a rosszullét tudatzavarral jár, és a tudat csak lassan tisztul. Ezzel egyidejűleg automatikus izommozgások jelentkezhetnek (csámcsogás, nyeldeklés, különböző gesztusok, automatizmusok, stb.)
Az epilepszia tünetei
A tünetek attól függnek, hogy milyen fajta epilepsziáról beszélünk, általánosságban azonban ezek a tünetek hívhatják fel a figyelmet az epilepsziás rohamra:
- átmeneti zavartság
- lassult beszéd
- karok-lábak irányíthatatlan rángatózó mozgása
- tudatvesztés
- pszichés tünetek: félelem, szorongás vagy „deja vu” érzés
Az epilepszia diagnózisa
A kórelőzmény ismerete, a részletes neurológiai fizikális vizsgálat, képalkotó vizsgálatok (CT, MR), az esetleg fennálló egyéb idegrendszeri működési zavarok felderítése (testi, szellemi működések részletes vizsgálata, EEG ill. az ún. funkcionális képalkotó eljárások) mind szükségesek lehetnek az epilepszia pontos diagnózisának felállításához. A betegség diagnosztikájában komoly szerep jut a roham megfigyelésének, és a roham alatt készített EEG vizsgálatnak.
Az epilepszia kezelése
Az epilepsziás betegek 70 százalékában a rohamok igen jól elkerülhetőek a megfelelő gyógyszeres kezeléssel (antiepileptikus gyógyszerek adása); súlyosabb esetben többféle gyógyszert kombinálva a rohamok megelőzhetők. Gyógyszeres terápiára nem reagáló esetekben idegsebészeti beavatkozásra lehet szükség.
A rohammentes állapot eléréséhez a megfelelő életmódterápia is segít.
Mit tegyünk laikusként, ha valaki epilepszás rohamot kap mellettünk?
Az epilepsziás roham során az elsődleges cél a beteg biztonságának biztosítása és a roham természetes lefolyásának végigkísérése.
- Őrizzük meg a nyugalmunkat!
- Biztosítsuk a biztonságos környezetet: Távolítsunk el minden veszélyes tárgyat a beteg környezetéből, ami sérülést okozhat. Az epilepsziás roham során a beteg rángatózhat, és megütheti magát.
- Tartsuk távol az embereket: Kérjük meg a körülöttünk lévő embereket, hogy adjanak teret a betegnek. Az epilepsziás roham alatt a túl sok ember jelenléte zavaró lehet.
- Helyezzük a beteget biztonságos pozícióba: Ha lehetséges, helyezzük a beteget az oldalára. Ez segít megelőzni a fulladást, ha az epilepszia alatt hányás következne be. Az oldalra fordítás segíti a légzést és csökkenti a garat elzáródásának kockázatát.
- Ne próbáljuk meg megállítani a rohamot: Az epilepszia esetén jelentkező rohamot nem tudjuk megállítani, és nem szabad megpróbálni lefogni a beteget. Hagyjuk, hogy az epilepsziás roham természetes lefolyása megtörténjen.
- Ne tegyünk semmit a beteg szájába: Az a tévhit, hogy a beteg lenyelheti a nyelvét az epilepsziás roham alatt, téves. Ne tegyünk semmit a beteg szájába, mert ez sérülést okozhat.
- Mérjük a roham időtartamát: Ha az epilepsziás roham több mint 5 percig tart, vagy egy roham követi a másikat szünet nélkül, hívjunk azonnal mentőt.
- Maradjunk a beteg mellett: Az epilepsziás roham után a beteg gyakran zavart és fáradt. Maradjunk mellette, amíg teljesen magához nem tér, és biztosítsuk, hogy biztonságban legyen.
- Biztosítsunk kényelmet: Az epilepsziás roham után a betegnek pihenésre van szüksége. Segítsük őt kényelmes helyzetbe, és biztosítsuk, hogy pihenni tudjon.
- Hívjunk mentőt, ha szükséges: Ha ez az első epilepsziás roham, ha a rohamok sorozatban követik egymást, vagy ha a beteg sérülést szenvedett, azonnal hívjunk mentőt.