ADHD
Mi az az ADHD?
Az ADHD az angol nyelvű Attention Deficit Hyperaktivity Disorder rövidítése, mely figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart jelent. Kevésbé betegségnek, inkább egy állapotnak tekinthető. A magasabb szintű mentális folyamatokért, az úgynevezett végrehajtó funkciókért (tervezés, cselekvésgátlás, végrehajtás, ellenőrzés, és rugalmas alkalmazkodás) felelős agyi területek eltérő működésére visszavezethető, neurológiai jellegű tünetegyüttes összefoglaló neve.
Kit érinthet az ADHD?
Az ADHD gyermekek és felnőttek körében egyaránt előforduló állapot. A kezeletlen gyermekkori figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) felnőttkorban is komoly problémákat okozhat, a későbbi karrierre és az érzelmi életre egyaránt kihatással van.
- Az érintettek aránya az iskolások tekintetében 10%, akik között a fiúk nagyobb arányban vannak jelen, de az óvodások körében is egyre több az érintett gyermek.
- A felnőttkori ADHD a magyar lakosság 2,5 százalékát érinti.
Milyen tünetei vannak az ADHD-nak?
- Nehézségek a figyelem fenntartásával illetve a feladatra koncentrálással kapcsolatban (figyelme szétszórt, nem képes kitartóan figyelni játékára vagy feladatára, nem figyel, amikor beszélnek hozzá, nem követi az utasításokat, gondatlan, hibákat ejt tevékenysége közben, feledékeny, gyakran elveszíti a holmijait)
- Viselkedésre a szertelenség jellemző, a kontroll hiánya (magasabb mozgásigény,nehezen képes kitartóan egy helyben ülni, fészkelődik, izeg-mozog, folyton elhagyja a helyét, ugrál, rohangál)
- A gondolkodás nélküli cselekvés, impulzivitás (nem várja meg a kérdés végét és már válaszol is, félbeszakít, mérlegelés nélkül, önkontroll nélkül azonnal cselekszik, ami eszébe jut)
Örökmozgó, akinek a teljesítményét a folytonos motoros nyugtalanság, aktivitás, tanulási és viselkedési zavarok, a szabályok elutasítása akadályozza. Fontos kitétel, hogy a tünetek több helyzetben is, például a családban és az óvodában vagy iskolában egyaránt jelen vannak. A figyelemhiányos hiperaktivitást többnyire csak iskoláskorban diagnosztizálják, mert ezzel a tünetegyüttessel az érintett gyermek különösen nehezen illeszkedik be az iskola rendjébe. Ugyanakkor a viselkedési zavarral foglalkozó szakemberek szerint legtöbbjüknél már kétéves korban, sőt, bizonyos jelekből már csecsemőkorban is megállapítható lenne, az átlagosnál nagyobb aktivitási szint és az óvatosság hiánya miatt. Jellemző, hogy az ADHD-s gyerekek jóval gyakrabban szenvednek balesetet a kortársaiknál.
Az ADHD dignózisa
Először gyermekneurológus és gyermekpszichiáter szakorvosoknak komplex vizsgálatsorozattal ki kell zárniuk azokat a betegségeket, állapotokat, sérüléseket, amelyeknek a hiperaktivitáshoz hasonló tünetei (figyelemzavar, motoros nyugtalanság, tanulási zavar) lehetnek. Ilyen megnyilvánulásokat, viselkedési zavarokat okozhat:
- értelmi akadályozottság,
- iskolaéretlenség,
- diszlexia vagy más speciális tanulási zavar,
- pszichés kiegyensúlyozatlanság,
- depresszió
- fel nem ismert érzékszervi károsodás: nagyothallás vagy szemészeti probléma
- környezeti hatások: nevelési problémák, jelentős iskolai leterheltség vagy a gyermek életében bekövetkező negatív életesemény
A tünetek okainak precíz feltárását szintén szakorvosra érdemes bízni.
Az ADHD kezelése a természetgyógyász szemével
Az ADHD hátterében álló neurológiai eltérés egyik oka a megváltozott mikrobiom (elsődlegesen a bélflóra) következményeként kialakuló zavar a bél-agy tengelyben. A megváltozott bélflóra résztvevői neurotranszmittereket, hormonokat termel, melyek beleszólnak az idegsejtek működésébe. Emellett a nagyfokú vitamin- és ásványianyag hiányos ételeinkkel nem jutunk elegendő vitamin és ásványianyag forráshoz, így ezen vitaminok és ásványi anyagok helyét nehézfémek és egyéb méreganyagok foglalják el, melyek szintén zavart okoznak az idegsejtek, de egyéb sejtek működésében is. Emiatt a jelenleg ismert ADHD kezelés egy szükséges, de csupán tüneti, viselkedésen alapú terápia. A természetgyógyász megközelítésében életmódterápia, azaz étrendváltozás, vitamin és ásványianyag pótlás, fitoterápia, arometerápia, akupresszúra áll rendlekezésre.
Hogyan kezelik az ADHD-t?
Az ADHD diagnosztikájában és kezelésében jellemzően több szakember vesz részt: gyermekneurológusok, gyermekpszichiáterek, pszichológusok, gyógypedagógusok, illetve egyéb segítő foglalkozású szakemberek. A kezelés legfontosabb eleme a személyre szabott, egyedi kognitív viselkedésterápia. A foglalkozás célja, hogy a gyermeket korának megfelelően segítsék az állapotával való lehető legjobb együttélésre; és gyakorlatokon keresztül megtanítsák a jellemző megnyilvánulások, viselkedéses problémák minél hatékonyabb uralására. Fontos, hogy a kezelésbe a szülők és családtagok is bevonásra kerüljenek.
Leave a reply