Tablettás fogamzásgátló

A tablettás fogamzásgátló felírásának menete

A fogamzásgátló tabletta felírásához szükséges vizsgálatokat szülész-nőgyógyász szakorvos végzi el. Fontos az anamnézis felvétele, a nőgyógyászati vizsgálat ultrahanggal és citológia levétele. Ha az anamnézisben gyanú merül fel a fokozott trombózis hajlamra, laboratóriumi vizsgálatot végzünk Leiden mutáció irányába

A már kivizsgált és szülész-nőgyógyász által felírt tablettás fogamzásgátlót későbbiekben a háziorvos is felírhatja a szülészet-nőgyógyászati dokumentum bemutatása után.

Mikortól véd a terhességtől a fogamzásgátló tabletta?

A tablettaszedés elkezdését a menstruációs ciklushoz kötik. A menstruációs ciklus első napja az a nap, mikor a menses jelentkezik.

  • Amennyiben a ciklus első napján kezdjük el szedni a gyógyszert, úgy már az ötödik naptól védettséget ad.
  • Ha a ciklus 2-5 napja között kezdjük el szedni, akkor ez első hónapban végig kiegészítő fogamzásgátló módszer használatára van szükség, 21 napon át, majd 7 nap szünet és a következő levél elkezdésekor lehetünk biztosak a védettségben.
  • A ciklus 5. napja után már ne kezdjük el alkalmazni, várjuk meg a következő vérzést.

Csak gesztagént tartalmazó tabletta esetén menses első napján kezdve a szedést, már 5 nap múlva védettséget ad, ha a 2-5 nap között kezdjük a szedést, úgy egy ciklust ki kell várni a teljes fogamzásgátló hatás eléréséig. Ez ebben az esetben a következő menstruáció elmúlását jelenti. A csak gesztagén tartalmazó tabletta 28 napon át szedendő, szünet nélkül.
Amennyiben a menstruációs vérzés az előzőhöz képest 21 napnál korábban jelentkezik, akkor ne kezdje el a tabletta szedését, keresse fel orvosát!

Ha nem rendszeres a menses, akkor a vérzést a nőgyógyász először provokálja valamilyen hormontablettával, és ahhoz a megvonásos vérzéshez kötve tudja elkezdeni a szedést.

Mire érdemes figyelni fogamzásgátló tabletta szedése előtt?

  • A tabletta bevételét érdemes egy mindennapi cselekvéshez kötni (például felébredés, lefekvés), így mindig ugyanabban az időben kerül a tabletta bevételre, amely a legbiztonságosabb használatot eredményezi. (A telefonon állíthat be emlékeztetőt, így biztosan egy nap sem felejti el bevenni. Jelölje be naptárában előre a következő orvosi vizit időpontját, amikor gyógyszert kell felíratni, így biztosan nem marad tabletta nélkül!)
  • A fogamzásgátló tabletta szedéséről tájékoztassa orvosát, mert egyes betegségek kezelésére alkalmazott gyógyszerek csökkenthetik a fogamzásgátló hatását.
  • A tabletta helyes használata mellett várható csak a maximális fogamzásgátló hatás! Amennyiben egy szemet elfelejtett bevenni, ne késlekedjen, mondván, hogy már úgyis mindegy, mert az eltelt időtől függően más és más a teendő!
  • Maximum 12 órát lehet csúszni az elfelejtett tablettával, ha 12 óra után jut eszünkbe, hogy nem vettük be a fogamzásgátlót, akor már hagyjuk ki az adott tablettát és következő időpontban vegyük be  a következőt. 
  • Nem szabad arról sem elfeledkeznünk, hogy a tabletta nem véd a nemi úton terjedő betegségektől. Attól, hogy tablettát szed valaki, még használhat óvszert, ezzel megelőzve a nemi úton terjedő betegségeket.

 

Leave a reply