Inkontinencia
Mit jelent az inkontinencia?
Az inkontinentia akaratlan vizeletürítést jelent. Az inkontinencia népbetegség, életük során a nők mintegy 30-50 %-t érintheti, bármely életkorban előfordulhat, de a felnőttek körében ma már egyik életkorban sem tekintjük az élet normális velejárójának a vizelettartási zavarokat.
Milyen típusai és tünetei vannak az inkontinenciának?
- Terheléses (stressz): fizikai terhelést (tüsszentés, köhögés, emelés, sportolás) kísérő, akaratlan vizeletvesztés, vizelet elcsöpögés, vizeletelfolyás, melyet vizelési inger nem kísér.
- Késztetéses vagy urge: a vizelést egyidejű, vagy előzetesen fellépő vizelési késztetés, egyfajta „sürgősség” (urgency) kíséri. Aki ilyen betegséggel küzd érzi a vizelési ingert, de nem ér el a mosdóig.
- Kevert: a terheléses és a késztetéses inkontinencia tünetei egyidejűleg jelen vannak.
- Gyakori vizelés: bár „igazi” inkontinencia nincs, mégis a mindennapi életet zavaróan vagy akár megkeserítően sokszor kell vizelni (általában ez napi 8-nál több alkalmat jelent).
- Éjszakai vizelés: a megszakítás nélküli alvás a pihentető alvás. Az éjszakai vizelés vagy bevizelés kezelése számos területen javítja a betegek napközbeni teljesítményét is.
Hogyan befolyásolja az inkontinencia az életminőséget?
- Izoláció – Tudományos tény, hogy a vizelési kényszertől való félelem szociális izolációt okoz az inkontinens betegek körében. Ezzel párhuzamosan az éjszakai vizelés fáradtsághoz és krónikus kimerültséghez vezet, mely napközbeni elszigetelődéshez vezet.
- Mindnenapi élet – Az inkontinencia megnehezíti a mindennapi életet. Olyan egyszerű tevékenységek közben sem érzi magát az inkontinens beteg biztonságban mint a bevásárlás vagy egy nyári séta.
- Szexualitás – Az inkontinencia okozta életminőség csökkenés legfontosabb oka a szexuális diszfunkciók kialakulása.
- Produktivitás – Az inkontinens betegek teljesítménye hasonló mértékben csökkenhet, mint pl. az asthmás vagy rheumatoid arthritisben szenvedőké. Ez kiemeli az inkontinencia közgazdasági hatását.
- Szabadidős tevékenység – Az inkontinencia rányomja bélyegét a sport és szabadidős tevékenységre, megnehezíti a társasági tevékenységeken való részvételt is.
- Pszichés érinettség – Az inkontinens betegek körében gyakoribb a depresszió.
Hogyan diagnosztizálható és hogyan kezelhető az inkontinencia?
A férfiak esetében az urológus szakorvos, míg nők esetében az urogynecológiával fogallkozó szülész-nőgyógyász szakorvosok szakértelmére van szükség az inkontinencia típusának meghatározásához és ennek megfelelően a célzott terápia meghatározásához.
Az urológiai és urogynecológia szakorvosi vizsgálatra javasolt telt hólyaggal érkezni.
Leave a reply