Hormonmentes fogamzásgátlás módszerek

Kinek ajánlott a hormonmentes fogamzásgátlás?

Napjainkban a tudatos életmódvezetés miatt egyre nagyobb az érdeklődés a hormonmentes fogamzásgátlás iránt. Alapvetően bárki használhatja a hormonmentes fogamzásgátlást, de kifejezetten ajánlott néhány esetben:

  • trombózis hajlam
  • hormon tartalmú fogamzásgátlóktól való félelem
  • dohányzás

endometriózis

A hormonmentes fogamzásgátlás módszerei

A fogamzásgátlás módszereinek hatékonyságának és biztonságának összehasonlítására a Pearl-indexet (PI) használják, amely megmutatja, hogy egy adott eljárás alkalmazása mellett egy év alatt száz nő közül hány esik teherbe. A hormonális fogamzásgátlás PI értéke: 0,5-2,0.

  • Természetes fogamzásgátlás: naptármódszer, hőmérő módszer (PI: 14-35)
  • Megszakított közösülés, ejakuláció nélküli közösülés (PI: 8-38)
  • Hüvelykúp, hüvelytabletta, hüvelybe helyezhető szivacs illetve krém (PI: 0,7-7)
  • Pesszárium (PI: 3-7) és óvszer (PI: 3-28)
  • Spirál (PI: 0,5-5,0)
  • Sterilizációs műtét (PI: 0,3-6)

Hormonmentes fogamzásgátlás

Természetes fogamzásgátlás: naptármódszer, hőmérő módszer

A naptármódszer szabályos ciklusú hölgyek esetén alkalmazható, akiknél a várható menstruáció időpontjából kivonva 14 napot megkapjuk a tüszőrepedés időpontját. Ez előtt és után 2-3 nappal kerülni kell az együttlétet. Hosszabb illetve rövidebb ciklusú hölgyek esetén is léteznek számítási módszerek, de sajnos ezzel együtt is igen magas, 35 százalékos a hibaarány.

A hőmérő módszer alapja, hogy a test ugyanazon pontján az ébredéskor mért alaphőmérséklet középidőben, azaz a petesejt érésekor először lecsökken, majd 0,3-0,5 C-kal megemelkedik. Az emelkedést követő harmadik naptól kezdve „biztonságos” az együttlét. A módszer önmagában szintén nem nyújt kielégítő biztonságot, de a hatása növelhető a naptármódszerrel együtt alkalmazva.

Megszakított közösülés, ejakuláció nélküli közösülés

Elterjedt fogamzásgátló módszer, hogy közvetlenül magömlés előtt eltávolítják a hímvesszőt a hüvelyből. Nem kellően megbízható módszer részben a gyakran elkésett mozdulat, részben az ejakuláció előtt már ürülő ondó miatt. Hatásfoka növelhető spermicid anyagok kombinálásával, illetve, ha együttlét után a hölgyek hüvelyöblítést is végeznek.

Hüvelykúp, hüvelytabletta, hüvelybe helyezhető szivacs illetve krém

Alkalmazásuk egyszerű, de biztonságosságuk nem kielégítő, persze jobb hatásfokú, mint a védekezés nélküli nemi élet. A szivacs mechanikai akadályt is jelent, a felsorolt módszerek közül ez a legbiztonságosabb. Egyszerűen alkalmazható módszer, melyek lényege spermicid anyag hüvelybe juttatása.

Pesszárium és óvszer

Mechanikai módon megakadályozzák a hímivarsejtek (spermiumok) feljutását a méhbe, így kizárva a teherbeesést. Nemcsak a nem kívánt terhességtől, hanem a nemi betegségektől is véd.

Spirál

Negatív rákszűrési eredmény, valamint nőgyógyászati vizsgálattal hüvelygyulladás kizárása után a nőgyógyász helyezheti fel az eszközt a méh üregébe, azonban csak már szült hölgyek esetében alkalmazható. Ötévente célszerű cserélni. A spirál felszínéről kioldódó fémionok (például arany, réz vagy ezüst) fokozhatják biztonságát.

Sterilizációs műtét

Végleges, visszafordíthatatlan fogamzásgátló módszer, mind férfiak, mind nők élhetnek vele. Hölgyek esetén hastükrözés segítségével a petevezető átjárhatóságát szüntetik meg, a férfiaknál rövid, néhány perces beavatkozás során az ondóvezetéket kötik le. A műtét után a nemi funkció teljes egészében megmarad, csak a termékenyítőképesség szűnik meg.

Hazánkban a vissza nem fordítható beavatkozás csak három meglévő gyerek vagy 35 évesnél idősebb kor esetén kérhető. Az ilyen módon védekező párok számára, ha mégis meggondolják magukat, és gyereket szeretnének, a lombikprogramok segíthetnek. Mind a nők, mind a férfiak meddővé tétele néhány kivételtől eltekintve térítésköteles.

Leave a reply