Gyermekkori védőoltások: Oltási naptár és egyéb információk

Gyermekkori védőoltások – oltási naptár

  • A Nemzeti Népegészségügyi Központ évente Módszertani levelet ad ki az oltásokról, amely tartalmazza az adott évre érvényes oltási naptárt.

Folyamatos oltások

Oltás

Életkor Megjegyzés
Kötelező Önkéntes

BCG

0-4 hét

szülészeti intézményben

DTPa + IPV + Hib + PCV

2 hónap

DTPa + IPV + Hib

3 hónap

DTPa + IPV + Hib + PCV

4 hónap

PCV

12 hónap

Varicella

13 hónap

MMR

15 hónap

Varicella

16 hónap

DTPa + IPV + Hib 18 hónap
DTPa + IPV 6 év

Kampányoltások

Oltás

Kötelező Önkéntes

Megjegyzés

MMR revakcináció

11 év

szeptember hónapban az általános iskolákVI. osztályában (6. évfolyamot végzők)

dTap emlékeztető oltás

11 év

október hónapban az általános iskolákVI. osztályában (6. évfolyamot végzők)
   

 

Hepatitis B

   

 

12 év

a 2021/2022. tanévben, április hónapban az általános iskolákVII. osztályában (7. évfolyamot végzők)II. oltása
a 2022/2023. tanévben, szeptember hónapban az általános iskolákVII.  osztályában (7. évfolyamot végzők)I.  oltása
   

 

HPV

   

 

12 év

a 2021/2022. tanévben április hónapban az általános iskolákVII. osztályában (7. évfolyamot végzők)II. oltása
  • A Folyamatos oltásokat a BCG oltást leszámítva, mely a tuberculosis baktériummal szemben nyújt védettséget, amit az újszülött a kórházban kap meg, a gyermek háziorvos végzi az oltást.
  • A kötelező védőoltások sorozata ezek után 2 hónapos korban folytatódik. Ekkor torokgyík (D), szamárköhögés (P), tetanusz (T), járványos gyermekbénulás (IPV), és a Haemophilus influenzae b kórokozó (Hib) ellen kap védőoltást a gyermek. Ez utóbbi baktérium – többek között – agyhártyagyulladást, végzetes gégefőgyulladást okozhat. Amint a táblázatban látható, ezt a védőoltást több alkalommal  megkapják a gyermekek emlékeztető oltásként.
  • A pneumococcus baktériumok csecsemőkben és kisdedekben agyhártyagyulladást, szepszist, súlyos tüdőgyulladást és gennyes középfülgyulladást okozhatnak. Emiatt egy éves korig bezárólag több alkalommal is oltják a gyermekeket a fertőzés ellen.
  • 15 hónapos korban mumpsz (M), kanyaró (M) és rózsahimlő (R) elleni oltás következik. Az oltóanyagok úgy vannak összeállítva minden életkorban, hogy egyetlen oltással beadhatók a kicsiknek.
  • 2020 –ban vezették be a 13 és 16 hónaposok (tehát két alkalommal) varicella/bárányhimlő elleni oltását.  A 2 évesnél idősebbeknek azonban térítés ellenében válaszható oltás. 2 alkalommal kell adni 6 hét időközzel.

Választható oltások

A választható védőoltások egyénre szabott fontosságáról a gyermeket ismerő házi gyermekorvossal vagy gondozó orvossal érdemes konzultálni.

  • A rotavírus ellen van megiható oltóanyag. Ez olyan kórokozó, mely erőteljes hasmenést, hányást, kórházi kezelést szükségessé tevő kiszáradást okozhat. 6 hetes kortól 6 hónapos korral bezárólag adható, oltóanyagtól függően 2 ill. 3 alkalommal.
  • A gennyes agyhártyagyulladást – főleg –  a meningococcus baktériumok okozzák. Több típusok van: C, B A, W, Y. Ezek közül a C és a B csoportú a leggyakoribb.  Már 6 hetes kortól el lehet kezdeni az oltási sorozatot, mely 2+1 oltásból áll 1 éves kor alatt. A  meningococcus C  elleni védőoltás térítésmentes. Kombinált oltóanyag is elérhető (A,C,W,Y) térítés ellenében, aminek az oltási sora hasonló.
  • Választható a kullancs által terjesztett fertőző agyvelőgyulladás elleni oltás túrázóknak, erdőben járóknak vagy fertőzött területen lakóknak.

Forrás: www.vedem.hu

Leave a reply