Az anyajegy eltávolítás

Mi is az az anyajegy?

A bőr színét az embrionális korban a hámrétegbe vándorolt idegrendszer-eredetű sejtek, az úgynevezett melanociták határozzák meg. Ha ezek a sejtek csoportokba verődnek, kialakul az anyajegy. Számos esetben előfordul, hogy az  UV sugárzás miatt a melanociták szaporodni kezdenek, így jön létre az új anyajegy. Csecsemőkorban legföljebb néhány található csak a bababőrön, majd gyerekkorban, serdülőkorban jelenik meg több. A várandósság alatt újabbakra tehet szert a kismama.

Az anyajegyek a bőr pigmentált foltjai, amelyek jóindulatúak vagy rosszindulatúak lehetnek. Ha aggódik egy anyajegy miatt, fontos, hogy bőrgyógyászhoz forduljon annak megállapításához, hogy el kell-e távolítani.

Az anyjegyek általánons szűrését a bőrgyógyász szakorvos végzi dermatoscoppal, ezért az anyajegyek sebészi eltávolítása előtt szükség van bőrgyógyászati szakvizsgálatra.

Az anyajegy eltávolításának okai:

  • Tumoros megbetegedés: Az anyajegyek eltávolításának leggyakoribb oka a bőrrák. Ha egy anyajegy rosszindulatúnak bizonyul, el kell távolítani.
  • Esztétika: Az anyajegyeket kozmetikai okokból is eltávolíthatják. Ha egy anyajegyet zavarónak talál a páciens, kérheti az eltávolítását.
  • Megelőzés: Bizonyos esetekben az anyajegyeket megelőző intézkedésként eltávolíthatják, ha az anyajegy mérete, lokalizációja miatt fennáll a bőrrák kockázata.

Az anyajegy eltávolításának módjai:

  • Sebészeti eltávolítás: Ez a leggyakoribb módja az anyajegyek eltávolításának. A sebész vagy a bőrgyógyász lokálisan érzésteleníti az anyajegy körüli területet, majd kimetszi az anyajegyet.
  • Krioterápia: A krioterápia is használható kisebb anyajegyek eltávolítására is. Az eljárás során folyékony nitrogént használnak az anyajegy lefagyasztására.

Minden esetben a szakma szabályainak megfelelően az eltávolított anyajegyet vagy anyajegyeket a sebész vagy gyermeksebész szakorvos szövettani vizsgálatra küldi, annak érdekében, hogy a pathológus szakorvos kizárja a rosszindulatúságot. 

Az anyajegy eltávolítása utáni ellátás:

Az anyajegy eltávolítása után fontos, hogy kövesse a sebész vagy a bőrgyógyász utasításait. Ez magában foglalhatja a terület tisztán és szárazon tartását, valamint a napfénytől való védelmet. A legtöbb esetben a heg néhány héten belül begyógyul.

 

Mikor kell orvoshoz fordulni?

  • Ha egy anyajegy megváltoztatja a méretét, alakját vagy színét.
  • Ha egy anyajegy viszket vagy vérzik.
  • Ha új anyajegyet észlel.

Fontos, hogy ne feledje, ha bizonytalan az anyajegyét illetően, bármilyen kérdése vagy aggálya van az anyajegyekkel kapcsolatban, kérjük, forduljon bőrgyógyász illetve sebész szakorvosinkhoz.

Leave a reply