Adaptogének

Mik az adaptogének?

Az adaptogének különféle természetes anyagok, amelyek részben a mellékvesére gyakorolt hatásuk révén módosítják a test reakcióit a különböző stresszhatásokkal szemben, ezáltal növelik a stresszel szembeni ellenállást.

Az adaptogének meghatározásának a 3 legfontosabb kritériuma:

  • Hatásaik nem zavarják meg a test szokásos működését, nem mérgezők, általában nincsenek nemkívánatos mellékhatásaik.
  • Inkább általános válaszokat váltanak ki a szervezetből, amelyek erősítik a fizikai, kémiai és biológiai stresszorokkal szembeni ellenállóképességet.
  • A test életfunkcióit harmonizálják, függetlenül attól, hogy azok korábban milyen irányban változtak.

Adaptogének

Hogyan fejtik ki hatásukat az adaptogének?

Az adaptogének befolyásolják a stressz biokémiai jelzőanyagait és az anyagcsere-szabályozókat, ideértve azokat a hormonokat is, amelyek a HPA-tengely (stressz tengely) aktivitását szabályozzák. Ezenkívül mérsékelt hatást gyakorolnak az úgynevezett eikozanoidok termelődésére is, amelyek kulcsszerepet játszanak a gyulladásos válaszokban.

  • Csökkentik az észlelt stressz erősségét.
  • Ellenállóbbá tesznek a stresszel szemben.
  • Megemelik a szervezet energiaszintjét.
  • Harmonizálják a hormonokat.
  • Javítják a teljesítményt, a fókuszáltságot, a tanulást.
  • Hozzájárulnak a pihentető és minőségi alváshoz.

Milyen adaptogének ismertek?

 

Ashwagandha (álombogyó)

Az Ashwagandha adaptogénként segít a szervezetnek megbirkózni a mindennapi stresszel. Emellett általános tonizálóként is használható, például fáradtság vagy fizikai kimerültség esetén. A tonizáló jelentése ebben esetben a felfrissülést és a kipihenést fejezi ki.

 

A kurkuma segíti a szervezetet az egészséges kortizolszint (stresszhormon) fenntartásában. Mivel fűszernövény, rendszeresen is fogyasztható ételeinkbe keverve a jó hangulat érdekében. Ráadásul finom és megszínesíti az ételeinket.

 

Maca gyökér

A természetes nyugtatók listája a maca gyökérrel teljes. Javíthatja a hangulatot, növelheti az energiaszintet, sőt még a szexuális vágyat is. Ajánlott lehet, ha szexuális funkció vagy érzelmi egyensúly problémák merülnek fel.

 

Édesgyökér

Az édesgyökér növeli az energiát és az állóképességet, stimulálja a mellékveséket és támogatja az egészséges kortizolszint fenntartását. Hasznos lehet hosszú távú stresszkezelésben.

 

Vad yam gyökér

A vad yam gyökér szabályozhatja a női hormonokat (stimulálja a progeszteron hormon termelődését), és segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában. Ajánlott lehet a menstruációs ciklus rendellenességeinek vagy a menopauza tüneteinek kezelésére.

 

Astragalus (kínai csüdfű) gyökér

Az Astragalus gyökér hatása híres az öregedésgátló képességéről és az immunrendszer erősítéséről. Télen ajánlott szedni a megfázások és az influenzajárványok időszakában.

 

Szibériai ginzeng

A szibériai ginzeng növeli az energiaszintet és segít elűzni a kimerültséget. Hasznos lehet a napi teljesítmény javításához vagy a szellemi fáradtság csökkentéséhez.

 

Tulsi (szent bazsalikom)

A tulsi hozzájárul a relaxációhoz, és segít leküzdeni a stresszt és a szorongást. Ideális választás a stresszes napokon vagy alvászavarok esetén.

 

Rhodiola rosea (illatos varjúháj vagy rózsagyökér)

A rózsagyökér csökkentheti a szorongást, a fáradtságot és a depressziót, ezért is szerepel elől az antidepresszáns gyógynövény palettán. Például stresszes munkahelyi helyzetek vagy vizsgaidőszakok alatt ajánlott szedni.

 

Cordyceps (hernyógomba)

A cordyceps egy különleges gombafajta, amely segít a stressz elleni küzdelemben és a hormonok kiegyensúlyozásában. Javasolt lehet olyan időszakokban, amikor a hormonális egyensúly megőrzése különösen fontos, például a menopauza idején.

 

Bacopa monnieri (kislevelű bakopa)

A bacopa monnieri természetes szorongásoldó és antidepresszáns hatásokkal rendelkezik. Javíthatja a memóriát és a kognitív funkciókat, ezért különösen hasznos lehet tanulási vagy munkahelyi kihívások idején.

 

 

Leave a reply