A méhnyakrák szűrés – a citológia lelet értelmezése, jelentése

Mi az a méhnyakrák szűrés – citológia?

A nőgyógyászatra érkező legtöbb páciensnek ismerősen cseng a „rákszűrés” kifejezés, és tisztában van a fontosságával is. A nőgyógyászatban rákszűrés alatt a méhnyak döntően rosszindulatú elváltozásának szűrését értjük. Emiatt amikor „rákszűrést” végzünk, a tévhitekkel  ellentétben, nem az összes nőgyógyászati daganat szűrésére kerül sor, hanem csak a méhnyakról történik mintavétel (citológia), tehát elsősorban a méhnyakrák szűrését végezzük el.

Miből áll a nőgyógyászati vizsgálat?

A páciensek panaszait, kórelőzményeit kikérdezi a nőgyógyász szakorvos.

Az előzmények kikérdezése után az  ultrahangvizsgálat segítségével tudunk információt nyerni a méh és a petefészkek állapotáról, ebből adódóan a szakmai irányelveket betartva ultrahangvizsgálat nélkül nem vállalunk nőgyógyászati vizsgálatot.

A nőgyógyászati fzikális vizsgálat során elvégzett méhnyakból történő citológiai mintavételt pathológusok értékelik és kiállítják a citológia leletet.

Hogyan értelmezzük a citológia leletet?

Negatív lelet

Nincs teendő, megbeszélés szerint javasolt a következő szűrés.

Egyéb lelet

Gyulladás, reparáció

A méhnyak gyulladására és regenerációjára utaló folyamat, mely nem gyanús daganatmegelőző elváltozásra. Szükség esetén gyulladásellenes kezelés javasolt. Ismétlésre csak abban az esetben van szükség, ha a citológus azt kéri.

Kórokozó (baktérium, gomba, egysejtű)

A mintában hüvelyfertőzésre utaló jel látszik. Nőgyógyászati vizsgálat eredményének függvényében, szükség esetén a kórokozó kezelhető. Vegyes baktérium esetén  lactobacillusos kezelés ajánlott , gombánál gombaellenes kezelés ( pl.: vény nélkül kapható Canesten krém), egyéb kóros flóra esetén elegendő vény nélkül kapható (pl.: Vitagyn C krém). Daganatmegelőző állapotra nem utal.

Metaplázia

Regeneratív folyamatra utal, jelenléte nem kóros. Gyulladás vagy fizikai károsodást követő gyógyulás jele. Tennivaló nincs.

Hyperkeratosis, parakeratosis

Gyulladás, fizikai károsodás jele. Nem utal daganatmegelőző állapotra. HPV-fertőzés minor jele lehet, 30 éves kor felett érdemes HPV-tipizálást végezni.

Kóros lelet

ASC-US

Atípusos sejtek jelenléte, amely túlmutat a normális regeneráción, de nem éri el az enyhe fokú laphámelváltozás (LSIL) szintjét. HPV-tipizálás nem feltétlenül szükséges, először egy speciális kúra ajánlott a remisszió elősegítésére, melyet 3 hónapig érdemes alkalmazni, 6 hónap után pedig kontroll citológiát ajánlott elvégezni. Kezelőorvosát mindenképp keresse fel!

ASC-H

Atípusos sejtek jelenléte, nem egyértelműen beazonosítható eltéréssel, és nem zárható ki a súlyos fokú laphámeltérés (HSIL). HPV-tipizálás és szoros nyomon követés szükséges. Akár szövettani vizsgálatra (konizáció, méhszájkimetszés) is szükség lehet. Kezelőorvosát mindenképp keresse fel!

LSIL

Enyhe fokú hámelváltozás, nem számít rákmegelőző állapotnak. Legtöbb esetben magától gyógyul. Nyomon követés, valamint 30 éves kor felett HPV-tipizálás nem feltétlenül szükséges, először egy speciális kúra ajánlott a remisszió elősegítésére, melyet 3 hónapig érdemes alkalmazni, 6 hónap után pedig kontroll citológiát ajánlott elvégezni. Kezelőorvosát mindenképp keresse fel!

HSIL

Súlyos fokú hámelváltozás látható. HPV-tipizálás szükséges, és az eredmény, valamint az előzmények ismeretében nagyon szoros nyomon követés vagy műtéti megoldás (konizáció) szükséges. Kezelőorvosát mindenképp keresse fel!

Invázió gyanúja, laphámkarcinóma

A lelet alapján méhnyakrák jelenléte valószínű. Kezelőorvosát mindenképp keresse fel!

AGC-NOS

Méhnyak vagy méhnyálkahártya eredetű mirigyhámsejtek, az esetek 30%-ában jelent abnormalitást. Kolposzkópos vizsgálat, és 35 éves kor felett egészségügyi kaparás javasolt. Kezelőorvosát mindenképp keresse fel!

AGC

Méhnyak vagy méhnyálkahártya eredetű mirigyhámsejtek daganat gyanújával. Egészségügyi kaparás szükséges. Kezelőorvosát mindenképp keresse fel!

AIS

Mirigyhám eredetű daganatos elváltozás látható. Kezelőorvosát mindenképp keresse fel!

 

 

 

Leave a reply