Atópiás dermatitis jelentése, tünetei és kezelése

Mi az az atópiás dermatitis?

Az atópiás dermatitisz egy krónikus bőrbetegség, amely a genetikai hajlam, az immunrendszer és a környezeti tényezők összetett kölcsönhatásai miatt alakul ki. Atópiás dermatitisz egy nem fertőző bőrgyulladás, más néven endogén ekcémának is nevezik.

Kiket érinthet az atópiás dermatitis?

Atópia komplexnek vagy atópiás alkatnak azt nevezzük, amikor valaki genetikailag hajlamos bizonyos, típusos betegségekre. Ezekben az emberekben fokozott kockázat áll fent a következő betegségek kialakulására: krónikus hörghurut, asztma, allergiás rhinitis, allergiás conjuctivtis és ételallergia, melyek akár egymással társulva is előfordulhatnak. A különböző betegségek általában típusos életkorokban jelentkeznek, de ez nem mindig van így. Az ételallergia kialakulása általában már csecsemőkorra tehető, az atópiás dermatitisz kisdedeknél jelentkezik gyakran először, az allergia óvódás, míg az asztma iskolás korban. Az atópiás dermatitisz vagy atópiás ekcéma gyakran már a születés utáni első hónapokban megjelenik.

Milyen tünetei vannak az atópiás dermatitisnek?

Az atópiás dermatitisz tünetei az életkor és az egyéni körülmények függvényében változhatnak. Az atópiás dermatitisz esetén a tünetmentes időszakok váltakoznak a gyulladásos időszakkal. A bőrtünetek általában 1-2 hétig vannak jelen, az őszi-téli időszakban gyakoribbak.

  • Vörös, viszkető bőrkiütések, amelyek általában az arcon, a könyökön és a térden jelennek meg.
  • Száraz, repedezett, sebes bőr, amely főleg a csuklókon és az állon jelentkezhet.
  • Intenzív viszketés, amely a betegeknél alvászavart és fokozott stresszt okozhat.
  • Nedvedző és gyulladt bőrfoltok, amelyek könnyen fertőzésre hajlamosak lehetnek.
  • A kiszáradt, sebes bőrfelület kitűnő táptalaj a baktériumoknak, kórokozóknak. Ha ezek megtelepednek, akkor a gyulladás krónikussá válik.

Mi az atópiás dermatitis oka?

A betegség pontos oka nem teljesen ismert, valószínű hogy sok tényező együttesen alakítja ki. A betegég kialakulásában a genetikai hajlamon túl külső okok (ruházat, klíma, szappan, pollen), illetve az anyagcsere és immunológiai eltérések és a bőr védőgátjának, bőr mikrobiomjának zavara is nagy szerepet játszanak. Bizonyos ételallergének, pollen, bizonyos fertőzések provokálhatják a betegség megjelenését. A betegek nagy százalékában a bőrtünetek kialakulását valamilyen elfogyasztott étel, pl: tej okozza. Az atópiás dermatitisz fokozódását a lelki tényezők is elősegítik.

Hogyan diagnosztizálható az atópiás dermatitis?

Az atópiás dermatitisz elkülönítésében segít a bőrgyógyász szakorvos által felvett családi anamnézis, és az esetleges vérvételi eredmények, ahol IgE szintet és az eozinofil sejtek mennyiségét nézik.

Hogyan kezelhető az atópiás dermatitis?

Az atópiás dermatitisz esetében tüneti kezelés célja a tünetek enyhítése, a bőr hidratálása és a gyulladás csökkentése.

  • Bőrápolás: A bőr megfelelő hidratálása. Az illatmentes, párásítottított, krémek és kenőcsök használata ajánlott. Mivel a faggyútermelés a betegség hatására lecsökken, így a bőr extra szárazzá válik, mely következtében még sérülékenyebb lesz. Ennek megelőzésére, illetve a bőrszárazság kezelésére hidratáló krémek használata szintén a terápia része.
  • Kortikoszteroidok: Orvos által felírt kortikoszteroidok segíthetnek a gyulladás csökkentésében.
  • Antihisztaminok: Mivel az atópiás dermatitisz allergia talaján fejlődik ki, így annak kezelése fontos része az bőrgyulladás terápiájának. A szájon át adható antihisztaminok csökkentik az allergiás reakciót, így a bőrtünetek is javulnak.
  • Immunmodulátorok: Bizonyos esetekben az orvosok immunmodulátorokat is felírhatnak a bőr gyulladásának kezelésére.
  • Allergének elkerülése: Az ismert allergének, például pollen, poratka vagy élelmiszerek elkerülése is segíthet az atópiás dermatitisz tünetei csökkentésében.
  • Szteroidmentes alternatív kezelések: Számos szteroidmentes kezelési lehetőség is létezik, és folyamatos fejlesztés alatt állnak, például a biológiai terápiák. Azok számára, akik nem reagálnak jól a hagyományos kezelésekre, ezek a lehetőségek is szóba jönnek az atópiás dermatitisz esetében.
  • Fürdő-fény terápia: A különböző speciális fürdőkkel és fényterápiával a bőr egészét lehet kezelni.

Hogyan előzhető meg az atópiás dermatitis?

  • Gyengéd bőrtisztítás rövid, langyos zuhanyozással.
  • Az agresszív, habzó termékeket, helyettük válassz olyan szappanmentes tisztálkodószereket, mint a syndetek, amelyek nem irritálják a bőrt!
  • Tartsd a hálószoba hőmérsékletét 18 és 20 fok között, ezzel segítheted az egész család nyugodt alvását, mivel ez megakadályozza, hogy a levegő túl száraz legyen!
  • Kerüld a túlzott izzadást, mert irritációt okozhat! Sport után azonnal zuhanyozz le!
  • Ne hordj gyapjút és a szintetikus anyagokat! Helyette válaszd a jól lélegző, bőrbarát, puhább pamutot!
  • Kerüld a külső allergéneket: ételallergiát, ételérzékenységet okozó ételeket, polleneket, stb.

 

 

Leave a reply