Endometriózis jelentése, tünetei és kezelése

Mi az endometriózis?

A méhnyálkahártyához hasonló – endometrium – szövet megjelenését és szaporodását jelenti a méh üregén kívül, leggyakrabban a kismedencében, a petefészkekben, illetve a hashártya felszínén. Ezek az endometriózis szigetek összhangban állnak a menstruációs ciklussal, ennek hatására belső szervi összenövések, immunológiai reakciók és sejtmediátor anyagok felszabadulása ciklikus fájdalmat és meddőséget okozhatnak.

A betegség okozta elváltozások érinthetik a méh izomzatát, a méhen kívüli hasűri és nemi szerveket, így a petefészket, petevezetéket, hüvelyfalat, a vastag-, vég-, illetve ritkábban a vékonybelet; a húgyhólyagot és a húgyvezetéket, sőt akár a májat, vesét, tüdőt is.

Abban az esetben, ha az endometriózis nemcsak a szövetek felszínén helyezkedik el, hanem azok állományába hatol, mélyen infiltráló endometriózisról beszélünk.

endometriózis

Mi az oka az endometriózis kialakulásának?

A betegség kialakulásának pontos oka nem ismert. Az általánosan elfogadott elmélet szerint a legtöbb nőnél előforduló retrográd menstruáció (a menstruációs folyadék fordított irányú, hasüreg felé történő távozása) okozza az endometriózis kialakulását. Léteznek egyéb valószínűsíthető okok:

  • Genetika
  • Endoemtrium őssejtek leválása magzati korban
  • Ösztrogén dominancia: méreganyagok, xenoösztrogének
  • Áteresztő bél szindróma
  • Az immunrendszer hibás működése: autoimmun betegségek, ellenanyagok
  • Krónikus vírusfertőzések: CMV, HPV, EBV, VZV, HHV1,2

The Complementary and Alternative Medicine for Endometriosis: A Review of Utilization and Mechanism

Sai Kong,1 Yue-Hui Zhang,2,3 Chen-Fang Liu,1 Ilene Tsui,4 Ying Guo,1 Bei-Bei Ai,1 and Feng-Juan Han

Mi az endometriózis tünete?

  • Leggyakoribb tünet a fájdalmas menstruáció
  • Állandó, tartós, krónikus kismedencei fájdalom
  • Vizelet-, illetve székletürítést kísérő fájdalom (súlyos esetben véres vizelet, illetve véres széklet)
  • Szexuális élet kapcsán fellépő fájdalom
  • Gyakran az egyedüli tünet a meddőség, mely a betegek körülbelül 40%-ánál fordul elő.

A panaszok rendszerint fokozódnak a menstruáció alatt. A fájdalom intenzitása és a betegség kiterjedése között nincs szoros összefüggés: igen kis eltérések is komoly fájdalmi tüneteket okozhatnak, ugyanakkor kiterjedt endometriózis is járhat akár teljes panaszmentességgel.

Az endometriózis könnyen összetéveszthető más kismedencére kiterjedő betegséggel (például medence- vagy bélgyulladással), ezért a tünetek megjelenése esetében mindenképpen ajánlott a szakorvosok felkeresése.

Kit érinthet az endometriózis?

Az endometriózis döntően a fiatal, 25 és 35 év közötti nőket érinti. Azonban a betegséget már egészen fiatal lányoknál (már 10-12 éves kortól), illetve 35-40 év feletti nőknél is diagnosztizálták. A betegség a termékeny életkorban lévő, 15-45 év közötti nők 10 százalékát érinti ma Magyarországon, több mint 200.000 érintettről beszélhetünk.

A diagnózis felállítása

A panaszok változatos intenzitása és a képalkotó eljárások korlátozott értéke miatt a diagnózis felállítása nem könnyű. Diagnosztikája nehéz, akár 8-10 évig is elhúzódhat.

A legszélesebb körben alkalmazott nőgyógyászati vizsgálat során elvégzett hüvelyi ultrahang vizsgálat elsősorban a petefészek ciszták kimutatására alkalmas. Kiterjedtebb endometriózis gyanúja esetén gyakran MRI vizsgálatot is javasolnak.

Ugyanakkor az említett képalkotó vizsgáló eljárások a különböző elhelyezkedésű endometriózis szigetek esetén eltérő, sokszor igen alacsony érzékenységűek, ezért jelenleg endometriózis gyanú esetén a leghatékonyabb diagnosztikai eszköz a műtét. A beavatkozás történhet nyitott hason keresztül (laparotomia), illetve hastükrözéssel (laparoszkópia). A laparoszkópos műtét során az összes látható elváltozás eltávolításra kerül a fájdalmi tünetek megszüntetése és a teherbeesési esély növelése céljából.

endoemtriózis

Az endometriózis kezelése

Az endometriózis kezelésének első lépése a laparoszkópos beavatkozás. Célja az összes látható endometriózisos elváltozás eltávolítása. A laparoszkópos beavatkozás előtt lehetséges a betegség okozta fájdalom csökkentése non-szteroid gyulladásgátlóval vagy fogamzásgátló tablettával. A műtétet követően többféle gyógyszeres kezelési lehetőség áll rendelkezésre.

A gyógyszeres terápia megválasztása mindig a beteg gyermekvállalási szándékától függ. Célja minden esetben a betegség kiújulásának megelőzése, valamint a műtét során el nem távolított mikroszkópikus endometriózisos elváltozások növekedésének megakadályozása.

Aktív gyermekvállalási szándék esetén, attól függően, hogy a műtétet követően van-e lehetőség spontán teherbeesésre, illetve ha gyermekvállalási terv nem áll fenn, eltérő kezelést javasolnak.

Mivel a meddőség kialakulása annál valószínűbb, minél tovább van jelen a betegség, ezért ajánljuk a mielőbbi gyermekvállalást.

Mi az, ami csökkenti a tüneteket és a betegség kialakulását?

  • Stressz kerülése, stressz kezelés megtanulása.
  • Rendszeres testmozgás
  • Javasolt a vörös hús, cukor, finomított alapanyagok ( pl: finomított liszt, cukor stb) kerülése az étkezésben.
  • Evidencia nélküli, de gyakorlati tapasztalat alapján javasolt kerülendő élelmiszerek: tejtermék, tojás, glutén (egyéni érzékenység szerint), fehér húsú hal kivételével minden húskészítmény ( ez különösen bélerintettségű endometriózis esetén javasolt).
Leave a reply