PTE Általános Orvosi karán szerzett diplomát. Rezidens évei alatt szerzett szakmai tapasztalatot a PTE Orvosi Képalkotó Intézetében, ahol a radiológia szakvizsga megszerzése óta is dolgozik.
Fő érdeklődési területe az emlő képalkotó diagnosztikája.
Szakmai profil
5 éves kortól gyermek és felnőtt ultrahangvizsgálat:
Online időpontfoglalás - Dr. Bencze Gáborhoz - ultrahang diagnosztika
Tisztelt betegünk, amennyiben szabad időpontot lát, de mégsem tudja lefoglalni vagy az online foglalás sikertelen, kérem jelezze a 06 30 923 2829-es központi telefonszámunkon munkanapokon 08:00-16:00-ig.
Az ultrahang vizsgálat előnye, hogy fájdalom- és kockázatmentes, korlátlan számban ismételhető. A modern ultrahang készülékek nagy felbontású képeket szolgáltatnak, amelyek digitális formában tárolhatók, a betegek rendelkezésére bocsáthatóak. A vizsgálat során a radiológus szakorvos a vizsgálandó területet egy ultrahang zselével bekent vizsgálófejjel pásztázza. A műszer ultrahangokat bocsát ki és felfogja a szervek által visszavert hangokat. Ezeket a hangokat a komputer látható képpé alakítja. A magas szintű szakmai hozzáértés és a vizsgálat gondos kivitelezése mellett bizonyos esetekben a véleményezett eltérések pontosítására szükség lehet további képalkotó vizsgálatokra (CT,MR), amelyet partnerünk a Pécsi Diagnosztikai Központ végez el.
Mit hozzon magával a vizsgálatra?
Amennyiben panaszaival kapcsolatban már korábban történtek orvosi vizsgálatok ezek leleteit, illetve betegségeivel kapcsolatos orvosi dokumentációját (ambuláns lap, zárójelentés) mindenképpen hozza magával beleértve a készült felvételeket pl.: CD-n. Ezek az információk nagyban segítik orvosaink munkáját.
Magánorvosi szolgáltatók számára a kórházi rendszerekben tárolt képi adatok nem hozzáférhetőek!
A vizsgálat elsősorban a tömör és a folyadékkal telt hasi szervek megítélésére alkalmas, mint a máj, epehólyag, lép és vesék. A kismedencei szervek közül a húgyhólyag és a méh, illetve prostata vizsgálhatók. Az ultrahang vizsgálat korlátai: a hasnyálmirigy elhelyezkedésénél fogva nem mindig ábrázolható teljes egészében. A belek és a gyomor véleményezésére csak tájékozódó jelleggel alkalmas, az endoszkópos vizsgálatokat nem helyettesíti. A petefészkek hasi ultrahanggal nem mindig megítélhetők, a nőgyógyászati vizsgálatot és hüvelyi ultrahangot nem helyettesíti.
Milyen esetekben javasolt a hasi ultrahang vizsgálat elvégzése?
hasi panaszok (fájdalom, véres vizelet, vizelési problémák)
40 éves kor felett szűrő jelleggel
ismert epekövesség, vesekövesség, cysták kontrollálására
derékfájás, kisugárzó mozgásszervi panaszok hátterében rejlő hasi kórképek kizárására
Mire figyeljen a hasi ultrahang vizsgálat előtt?
A vizsgálat előtt 4-6 órával ne étkezzen. Fogyasszon szénsavmentes vizet. A kismedencei szervek eredményes vizsgálatához fontos, hogy a hólyag telt legyen. Ugyanakkor kerülje a kávé fogyasztást, mert epehólyag összehúzódást okozva befolyásolhatja a vizsgálat eredményét. Vizsgálat előtti napon ne fogyasszon gázképző, puffasztó ételeket (pl.: hüvelyesek, kelkáposzta, kelbimbó, stb.).
Bélgázosság esetén a vizsgálatot megelőzően gázcsökkentő vény nélkül kapható készítmény alkalmazása javasolt (pl. Espumisan).
Az ultrahang készülék a Doppler elv segítségével képes a vér áramlását megjeleníteni és számszerűen kifejezni. A vizsgálat segítségével információt kaphatunk az erek állapotáról, áramlási rendellenességről.
Milyen esetben javasolt a Doppler ultrahang vizsgálata?
A vizsgálat alkalmas az ízületeket alkotó porcok, az ízületi tok, a ízület körüli szalagok és az ízületet körül vevő lágyrészek feltérképezésére. Kimutathatóak továbbá az esetleges folyadékgyülemek, gyulladásos jelek.
Milyen esetben javasolt az ízületi ultrahang vizsgálata?
A bőr alatti lágyrészek és nyirokcsomók vizsgálata nagy felbontású készülékkel lehetséges. A vizsgálattal elkülöníthetőek a folyadéktartalmú és a tömör elváltozások.
Milyen esetben javasolt a lágyrészek ultrahang vizsgálata?
új, ismeretlen eredetű duzzanatok, csomók megjelenése esetén
Az ultrahang segítségével a mellékpajzsmirigy és a pajzsmirigy eltérései detektálhatóak, pontosan meg tudjuk határozni a pajzsmirigy méretét, alakját, szerkezetét, de a göbös elváltozások, gyulladások és ciszták is láthatók. Az ultrahang fontos szerepet tölt be a pajzsmirigy és a mellékpajzsmirigy diagnosztikájában, a nyaki lágyrészek illetve a nagy nyálmirigyek és a nyaki nyirokcsomók vizsgálatában is.
Milyen esetben javasolt a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata?
A carotis a nyak két oldalán található verőér, mely vért szállít a szívből a fej felé, ezen erek vizsgálata történik a carotis ultrahang vizsgálatakor. A vizsgálatra akkor van szükség, amikor felvetődik a carotis artériák szűkülete (pl. magas vérnyomás esetén), ami megnöveli a stroke kialakulásának kockázatát.
Milyen esetben javasolt a nyaki erek (carotis) ultrahang vizsgálata?
Az érszűkületet ún. plakkok okozzák, melyek többnyire zsírból, koleszterinből, kalciumból és más anyagokból állnak:
magas vérnyomás
cukorbetegség
magas koleszterinszint
családi kórtörténetben stroke vagy szívbetegség
kóros hang a carotis lefutásának megfelelően, amelyet kezelőorvosa sztetoszkóppal észlelt
Az ultrahang vizsgálatról általánosságban Az ultrahang vizsgálat, így a hasi ultrahang előnye, hogy fájdalom- és kockázatmentes, korlátlan számban ismételhető. A modern ultrahang készülékek nagy felbontású képeket szolgáltatnak, amelyek digitális formában tárolhatók, a betegek rendelkezésére bocsáthatóak. A vizsgálat során a radiológus szakorvos a vizsgálandó területet egy ultrahang géllel bekent vizsgálófejjel pásztázza. A műszer ultrahangokat bocsát ki