Csontritkulás tünetei, kezelése és megelőzése

A csont egy élő, folyamatosan változó szövet. A maximális csúcscsonttömeget 25-30 éves korra érjük el, onnantól kezdve folyamatosan csökken.

A csontritkulás más néven az osteoporozis a csont mennyiségének csökkenésével, a minőségének és működésének romlásával jár együtt, mely sorozatos csonttörésekhez vezet.

Előfordulása

Statisztikai adatok szerint a csontritkulás gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Ennek oka a menopauza utáni ösztrogén hormon csökkenése, mely jelentős csonttömegvesztést okoz.

csontritkulás Tünetei

A csontritkulás legelső tünete gyakran maga az első csonttörés (csukló,csigolya,csípő). Sajnos ebben az esetben a csonttörések lehetnek tünetmentesek is (pl.:csigolyatörés), így sokszor a beteg nem is tud arról, hogy csonttörése volt. A betegség előrehaladtával, a sorozatos csigolyatörések következtében, a testmagasság folyamatosan csökken, a gerinc előre hajlik, a mellkas és a hasi rész összenyomódik. Ez a folyamat hátfájdalommal, emésztési és légzési panaszokkal jár együtt.

Kinek javasolt a vizsgálat?

Egy speciális vizsgálati módszerrel, a DEXA vizsgálattal megállapítható a csontsűrűség. Mindkét nem esetén szűrőjelleggel javasolt 50 év felett a vizsgálat:

  • akinek kis traumára bekövetkező csonttörése volt (nehéz tárgyak emelése, kis esések), 
  • aki csontritkulást okozó gyógyszereket szed, vagy szedett,                                                         
  • aki szervátültetés előtt, vagy után van,
  • 3 cm-t meghaladó magasság-csökkenés esetén,                                                                       
  • dohányzás,
  • korai menopauza,
  • Chron betegség
  • tej, tejcukor, glutén érzékenység (felszívódási zavar) esetén.

Mivel előzhető meg a csontritkulás?

Kiemelten fontos szerepe van életmódbeli (rendszeres fizikai aktivitás, gyógytorna) és a táplálkozási szokásoknak (elsősorban a D-vitamin, kálcium megfelelő bevitelének és az egyénre szabott étrend kialakításának) a csontritkulás megelőzésében.

A Csontritkulás diagnózisát és kezelését az ÁB-Medicalban dr. Gulyás Katinka reumatológus szakorvos végzi. 

A csontritkulás megelőzése érdekében táplálkozásbeállítást és életmódorvoslást dr. Csergő Ágnes szakorvos végzi.

 

 

 

Leave a reply