Császmetszés után: Heg kezelése és összenövések tünetei
Ahhoz, hogy megértsük miért szükséges a hegkezelésről részletesen beszélni – nem csak a császármetszés után – érdemes megismerni, hogy milyen műtéti beavatkozás történik a császármetszés alkalmával.
A császármetszés menete
A császármetszés során a bőrrel együtt össszesen 10 réteget vágnak át és húznak szét, azzal a céllal, hogy kiemelhessék a méhben növekvő magzatot. A műtét menetéről készült videót itt lehet megtekinteni. Ebből következik, hogy a sebgyógyulásnak nem csak a bőr rétegében kell megvalósulnia, hanem a bőr alatti mélyebb szövetekben is egyaránt (zsírszövet, vastag kötőszöveti réteg-fascia, hashártya, a húgyhólyag és méh közöztti redő és izomzat).
Külső és belső heg
Ebből adódan beszélünk külső (a szemmel látható) és belső hegekről.
A császármetszés utáni teljes gyógyulás egy hosszú folyamat, mely lényegében több időt (hónapokat, akár éveket) vehet igénybe, mint a hüvelyi szülésé. Ezért olyan lényeges, hogy császármetszés után mindenképpen fektessünk hangsúlyt nem csak a külső, hanem a belső heg regenerációjára is.
Összenövések
Ha a külső heg szemmel láthatóan szépen is gyógyul, a belső heg elhanyagolása következtében összenövések keletkezhetnek, melyek okozhatnak:
- heg körüli fájdalmat
- emésztőrendszeri panaszokat
- húgyúti fájdalmat
- szexuális problémákat
- mozgászservi fájdalmakat (derék, csípő, sarok, váll, stb.)
Hegkezelés
A hegkezelés több lépésből áll, azonban mindegyiknek közös alappilére, hogy megfelelő keringést biztosítson a műtéti területen.
Milyen módszerek állnak rendelkezésre a hegkezeléshez?:
- korai mobilizáció – műtét utáni mihamarabbi lábra állás
- posztoperatív gyógytorna
- gyaloglás
- irányított légzés
- manuális terápiákkal, hegmasszázzsal, eszközös hegkezelés
Rendelőnkben gyógytornász vezetésével működik szülés utáni regeneráló gyógytorna, intimtorna és manuális hegkezelés.
Forrás: császárvonal.hu
Leave a reply