A fullasztó köhögés csillapítása házilag (Ezt tedd köhögés ellen)
A fullasztó köhögés csillapítása házilag, de mi is az a köhögés?
A köhögés egy természetes reflex, amely a légutakba szorult idegen anyagok eltávolítására szolgál. A reflexet nyomás érzékeny receptorok működése váltja ki.
A fullasztó köhögés okai:
- légúti fertőzések
- asztma
- irritáló anyagok:por, füst, kemikália
- dohányzás: A légutakat apró, csillóknak nevezett sejtek bélelik, amelyek feladata, hogy a belélegzett port és egyéb irritáló anyagokat kihajtsák. A nikotin hosszú órákra megbénítja a csillókat, így a toxinok bejutnak a tüdőbe és gyulladást váltanak ki. Az éjszaka folyamán a csilliók „magukhoz térnek”, és elkezdik eltávolítani a nap során a légutakban felgyülemlett nyálkát és méreganyagokat, ami heves reggeli köhögéshez vezet.
- allergia
- savas reflux
- gyógyszerek: angiotenzin-konvertáló enzimbénítók (ACE-inhibitorok)
- idegentest
- félrenyelés
- izomműködést befolyásoló betegségek: SMA
A fullasztó köhögés csillapítása házilag:
- Az inhalálás során a forró gőz feloldja és eltávolítja a nyákot.
- Az illóolajok használata csökkenti a köhögést,gyulladáscsökkentő hatása mellett fertőtlenítő hatással is rendelkeznek (pl.:citrom, teafa, fenyőfélék).
- Fogyasszunk sok folyadékot, hogy a lerakódott nyálka ne legyen olyan sűrű és könnyebben távozzon.
- A forró italok a köhögés mellett olyan tünetet is enyhítenek, mint a torokfájás és a hidegrázás.
- Bizonyos gyógyteák, például a kakukkfű, a kamilla, a borsmenta és az édesgyökér csökkentik a köhögési reflexet. Összetevőik ellazíthatják a torokizmokat és csökkenthetik a gyulladást. A meleg folyadék fokozza a nyáltermelést és enyhíti a torok irritációját.
- Egy-két teáskanál méz csökkentheti a nyálkaképződést, sőt a baktériumokat is elpusztítja. A méz botulizmust (a mérgezés ritka formáját) okozhat csecsemőknél, ezért soha ne adjuk 1 évesnél fiatalabb gyermeknek!
- A sós vizes gargarizálás általában torokfájás elleni gyógyszer, de köhögés ellen is érdemes kipróbálni. Elvékonyíthatja a lerakódott nyálkát, így az kiürülhet a légutakból.
- A gyömbér enyhítheti a száraz vagy asztmás köhögést, mivel gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Készítsünk belőle teát, vagy együnk belőle egy keveset nyersen.
- A mentolos cukorka csökkenti a köhögési ingert. Gyógynövényes verzióban is elérhető.
- A bromelain, az ananászban található enzim segíthet a köhögés elnyomásában és a nyálka fellazításában. Együnk meg egy szelet ananászt, vagy igyunk természetes ananászlevet.
- Vannak olyan vény nélkül kapható gyógyszerek, amelyek segíthetnek a nyálka eltávolításában (köptetők), és elnyomják a köhögési reflexet (köhögéscsillapítók). Ezek különösen hasznosak éjszakai köhögési roham esetén.
- Akupresszúrás pontok kezelése.
- A szervezet ásványianyag , vitamin és nyomelem készleteinek feltöltése.
Dohányosok esetében a reggel, ébredés után jelentkező fehér köpetürítéssel járó köhögés az idült hörgőbetegség (COPD) első tünete lehet. Így ezen panasz hátterében érdemes pulmonológus szakorvossal konultálni és képalkotó vizsgálatot végezni (mellkas rtg, low-dose CT, mellkas CT vizsgálat).
Milyen esetben ajánlott orvoshoz fordulni?
- ha elhúzódó több hete tart a köhögés,
- ha köpettel jár,
- ha befejezett antibiotikum kezelés után is fenn áll,
- ha visszatérő jellegű,
- ha fulladással/nehézlégzéssel jár.
- ha savas panaszok kísérik
Abban az esetben, ha panszai nem javulnak, keresse fel a köhögés kivizsgálásaval kapcsolatban kardiológus, fül-orr-gégész, belgyógyász, életmódorvos kollégáink egyikét.
Leave a reply